Gry karciane dla całej rodziny

Gry karciane to idealna rozrywka dla całej rodziny. Lubią je młodsi i starsi. Sprawdzają się nie tylko podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, ale także podczas podróży. Jakie gry karciane są na tyle uniwersalne, by zatrzeć różnice pokoleniowe i zapewnić świetną, ciekawą zabawę zarówno 5-latkowi, jak i rodzicom, wujkom czy też dziadkom?

Gra karciana UNO

Gra uno jest grą karcianą, która zyskała popularność na całym świecie. Jej zasady są dość proste, a każda kolejna rozgrywka coraz bardziej ekscytująca. Swą ideą może nieco przypominać grę w tradycyjne “makao”. Początek rozgrywki rozpoczynamy rozdaniem każdemu z uczestników po 7 kart. Pozostałe karty zostawiamy w jednym stosie. Odkrywamy pierwszą kartę ze stosu. W tym momencie każdy kolejno wykłada odpowiednią kartę z tych jakie otrzymał podczas rozdania. Karty dopasowujemy cyfrą, kolorem lub symbolem. Jeśli ktoś nie posiada wymaganej karty dobiera jedną ze stosu. Oprócz kart numerycznych w talii znajdziemy karty tzw. “specjalne”, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają rozgrywkę. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. Gdy w ręku zostanie nam ostatnia karta nie zapomnijmy powiedzieć ”UNO”! Jest to dość istotne, gdyż za nasze zapominalstwo może czekać nas kara w postacie dobrania kolejnych dwóch kart ze stosu. Ilość dobranych kart w ramach kary można oczywiście zmienić, jednak ta wersja jest tą najbardziej popularną.

Gra UNO w różnych odsłonach

Gra Uno posiada różne odmiany. Osobiście najbardziej do gusty przypadła mi wersja “FLIP”, którą uwielbia także mój 5-latek. Karty te w odróżnieniu od wersji “standardowej” posiadają dwie strony i dodatkowe funkcje. W trakcie gry, za pomocą jednej z funkcyjnych kart możemy sprawić, że wszyscy uczestnicy będą zmuszeni odwrócić swoje karty, otrzymując całkiem nowy zestaw cyfr, kolorów i symboli.

Istnieją też wersje dedykowane specjalnie dzieciom, przedstawiające zwierzęta, czy też postacie z ulubionych bajek, jednak z własnych obserwacji widzę, że wersja “standardowa” jest na tyle łatwa i przejrzysta, że nawet młodsi gracze nie mają większych problemów i dają sobie znakomicie radę.

Gry karciane kupisz w księgarni łączą pokolenia. Uczą logicznego myślenia, spostrzegawczości, rywalizacji, jednocześnie umilając czas i zapewniając kapitalną zabawę. Dzięki niewielkiemu gabarytowi sprawdzą się w podróży i na campingach, gdzie jednak wielkość bagażu ma dość istotne znaczenie. Sprawiają, że każde spotkanie z rodziną i przyjaciółmi staje się niezapomniana przygodą.